Milo Dining Table
The Highland Park collection delivers eclectic appeal with a laid-back vibe. The Milo dining table takes a modern dynamic approach to rustic farmhouse style. Reclaimed pine planks form a herringbone pattern on the top. The distressed pine is finished in a muted gray Morel, highlighting the grain and imperfections in the wood. Metal legs in a Glazed Silver finish intersect with wood legs on the eye-catching base.
Product Details
| Cubes | 30.49 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 398 Glazed Silver and WDF – 398 Morel |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 88 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0006.jpg and Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0036.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 165.3 |
| Total Shipping Weight | 165.3 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| “X” shaped ends with one wood post in Morel finish and one metal post in Glazed Silver finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Morel finish | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood-framed top with inset panel of solid wood overlays in herringbone pattern | Yes |
| Depth | 42 in (106.68 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 170 |
| Width | 88 in (223.52 cm) |
| Dimensions | 42 × 88 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel and Glazed Silver |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Highland Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Ames Side Chair
| Dimensions | 22.69 × 21.25 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glazed Silver |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Macauley Dresser
Piper Mirror
Casey Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 25.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Denys Mirror
Booker Side Table
Shaw Nightstand
Casey Side Chair
| Dimensions | 24.5 × 21 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel |
| Style | Rustic |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Shaw Panel Bed King
Polk File Credenza
| Dimensions | 20 × 64.13 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Morel and Glazed Silver |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Highland Park |
| Features | Storage |
Piper Mirror
Alvar Nightstand
Sunset D5783-42 Counter Table
Taos Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Natural Parota Round Table base
Draper Dining Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota Round Table top
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.