Casey Side Chair
The Highland Park collection is intentionally eclectic, revealing hints of farmhouse and mid-century styling. The Casey side chair showcases an elegant shape smoothly upholstered in soft, neutral fabric for a stitched slipcover look. A wooden plinth base in Morel finish adds a rustic chic touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 12.27 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B502 |
| Fabric Shown | B502 |
| Finish Shown | WDF – 398 Morel |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Casey Side Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0006.jpg and Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0037.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 20.75 in and 52.7 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 41.9 |
| Total Shipping Weight | 41.9 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Plinth base with non-marring heavy-duty casters | Yes |
| Morel finish | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Upholstered with stiched slipcover look | Yes |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 220 and DC 10 |
| Dimensions | 24.5 × 21 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casey Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 25.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Sawyer Panel Bed Queen (68.38″)
| Dimensions | 88.63 × 68.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Gresham Side Table
Polk Etagere
Polk Desk
Polk File Credenza
| Dimensions | 20 × 64.13 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Morel and Glazed Silver |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Highland Park |
| Features | Storage |
Milo Dining Table
Booker Side Table
Casey Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 25.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel |
| Style | Rustic |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Gresham Cocktail Table
Denys Mirror
Casey Side Chair
| Dimensions | 24.5 × 21 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel |
| Style | Rustic |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez 24″ Wooden Bench
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.