Sawyer Panel Bed Queen (68.38″)
With clean lines and minimal ornamentation, the Sawyer bed offers sophisticated style with a laid-back cool. The fully upholstered bed is covered in muslin and wrapped in textural fabric with a soft neutral shade for a soothing, organic look. Stitched flanged edges and wood feet in a Morel finish add subtle nuances to this stylish but understated piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 28.81 |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B502 |
| Fabric Shown | B502 |
| Finish Shown | WDF – 398 Morel |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 31.38 in and 79.71 cm |
| Kitted Skus | 398FR4G, 398H04G |
| Made To Order | No |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 58.38 |
| Overall Product Width | 68.38 |
| Pieces Shown | 398FR4G Sawyer Footboard/Side Rails and 398H04G Sawyer Headboard |
| Product Name Search | Sawyer Panel Bed-Queen |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Highland Park |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 169.7 |
| Sizelabel | Queen |
| Total Shipping Weight | 169.7 |
| Upholstered headboard, footboard and side rails over muslin with stitched flanged edge | Yes |
| Wood feet in Morel finish | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 265 and DC 4 |
| Dimensions | 88.63 × 68.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casey Side Chair
| Dimensions | 24.5 × 21 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Casey Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 25.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel |
| Style | Rustic |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Polk Etagere
Sawyer Panel Bed King
| Dimensions | 88.63 × 84.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Casey Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 25.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Polk Etagere
| Dimensions | 16 × 38 × 84 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel and Glazed Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Highland Park |
| Features | Storage |
Sawyer Panel Bed California King (80.38″)
| Dimensions | 92.63 × 80.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Polk Desk
Ames Side Chair
| Dimensions | 22.69 × 21.25 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glazed Silver |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Casey Side Chair
| Dimensions | 24.5 × 21 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel |
| Style | Rustic |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Milo Dining Table
Shaw Dresser
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Avery King Bed
Parota Platform Bed
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.