Ames Side Chair
The Ames metal side chair combines an eclectic urban aesthetic with hints of mid-century and farmhouse design. A contemporary version of the iconic tubular steel cantilever chair, it features a low-profile back and a glazed silver frame. The upholstered seat and half-back come in soft neutral fabric that blends seamlessly with the steel frame for a laid-back and sophisticated look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.67 |
|---|---|
| Fabric | B478 |
| Fabric Shown | B478 |
| Finish Shown | MTF – 398 Glazed Silver |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 21.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0021.jpg, Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0024.jpg, Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0027.jpg and Bernhardt_Loft_Highland_Park_201 |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.25 in and 53.98 cm |
| Shipping Weight | 88.0 |
| Total Shipping Weight | 88.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Tubular steel frame in Glazed Silver finish | Yes |
| Uphostered seat and half-back | Yes |
| Depth | 22.69 in (57.63 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Qty On Hand | 51 |
| Width | 21.25 in (53.98 cm) |
| Dimensions | 22.69 × 21.25 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glazed Silver |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Polk Desk
Polk Etagere
| Dimensions | 16 × 38 × 84 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel and Glazed Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Highland Park |
| Features | Storage |
Piper Mirror
Shaw Dresser
Sawyer Panel Bed King
| Dimensions | 88.63 × 84.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Shaw Nightstand
Alvar Nightstand
Sawyer Panel Bed Queen (68.38″)
| Dimensions | 88.63 × 68.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Milo Dining Table
Casey Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 25.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Piper Mirror
Casey Side Chair
| Dimensions | 24.5 × 21 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel |
| Style | Rustic |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Parota Wooden Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.