Silhouette Panel Bed King
Defined by stunning contrasts, soft curves and a hint of Hollywood Regency glamour, the Silhouette panel bed offers opulence and comfort. The headboard and footboard are fully upholstered in a subtly textured cream fabric and rimmed in gleaming stainless steel. Minimalist and elegant, every detail of this bed is designed to convey luxury.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 34.30 |
| Fabric | B476 |
| Fabric Shown | B476 |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 307FR06, 307H06 |
| Overall Product Height | 62 |
| Overall Product Width | 80.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 307FR06 Footboard/Side Rails and 307H06 Headboard |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 218.79 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8.13 in and 20.65 cm |
| Total Shipping Weight | 218.79 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Polished stainless steel framed footboard with inset upholstered panel front and back | Yes |
| Sleigh style headboard with polished stainless steel frame and inset upholstered panel | Yes |
| Upholstered side rails with black cambric on inside of rails | Yes |
| Black stained wood back panel on headboard | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 6.88 in and 17.48 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 31 |
| Depth | 90.88 in (230.84 cm) |
| Height | 62 in (157.48 cm) |
| Width | 80.25 in (203.84 cm) |
| Dimensions | 90.88 × 80.25 × 62 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Silhouette |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Silhouette Nightstand
Silhouette Panel Bed California King
| Dimensions | 94.25 × 78.75 × 60.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Silhouette |
| Features | Fabric |
Silhouette Dresser
Silhouette Buffet
Silhouette Side Chair
| Dimensions | 25.75 × 23.25 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Eggshell |
| Style | Transitional |
| Collection | Silhouette |
| Features | Fabric |
Silhouette Desk
Silhouette Etagere
Silhouette Side Chair
| Dimensions | 25.75 × 23.25 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Eggshell |
| Style | Transitional |
| Collection | Silhouette |
| Features | Fabric |
Silhouette Nightstand
Silhouette Dining Table
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Foundations Panel Bed King
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.