Silhouette Arm Chair
Silhouette is defined by bold contrasts, soft curves and a hint of Hollywood Regency glamour. Fully upholstered in light, textured fabric, the Silhouette arm chair blends comfort with opulence. Accentuated by welting, its elegant contours create a captivating profile. Sabre back legs and tapered front legs in Eggshell finish add a crisp, modern edge.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 18.93 |
|---|---|
| Fabric | B576 |
| Fabric Shown | B576 |
| Finish Shown | WDF – 307 Eggshell |
| Overall Product Height | 35.5 |
| Overall Product Width | 25.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Silhouette |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.75 in and 50.16 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 21.13 in and 53.67 cm |
| Shipping Weight | 59.67 |
| Total Shipping Weight | 59.67 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Eggshell finish | Yes |
| Fully upholstered seat with top welt | Yes |
| Upholstered inback, outback, inarms and outarms with welt | Yes |
| Depth | 26 in (66.04 cm) |
| Height | 35.5 in (90.17 cm) |
| Width | 25.13 in (63.83 cm) |
| Qty On Hand | 64 |
| Dimensions | 26 × 25.13 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Eggshell |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Silhouette |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Silhouette Dining Table
Silhouette Buffet
Silhouette Nightstand
Silhouette Dresser
Silhouette Desk
Silhouette Side Chair
| Dimensions | 25.75 × 23.25 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Eggshell |
| Style | Transitional |
| Collection | Silhouette |
| Features | Fabric |
Silhouette Panel Bed King
| Dimensions | 90.88 × 80.25 × 62 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Silhouette |
| Features | Fabric |
Silhouette Nightstand
Silhouette Dresser
Silhouette Etagere
Silhouette Panel Bed King
| Dimensions | 90.25 × 82.75 × 60.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional Glam |
| Bed Size | King |
| Collection | Silhouette |
| Features | Fabric |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Tribeca Dining Chair
Marquez 24″ Wooden Bench
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.