Solaria Panel Bed King
Simplicity is elevated to a gorgeous level with the Solaria panel bed, highlighted by large headboard panels that extend beyond the frame and serve as a beautiful backdrop to nightstands, as well as the bed. The fully upholstered bed is stunningly unique, inspired by designs from the 1970s. The look is sophisticated, but relaxed and unpretentious.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Cubes | 55.41 |
| Date Introduced | June 2021 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B582 |
| Fabric Shown | B582 |
| Instock | Yes |
| Interior Bed Height | 14.25 in and 36.2 cm |
| Kitted Skus | 310FR66, 310H66 |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 58 |
| Overall Product Width | 160 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 310FR66 Footboard/Side Rails and 310H66 Headboard |
| Product Name Search | Solaria Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 366.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 6 in and 15.24 cm |
| Total Shipping Weight | 366.0 |
| Exposed ash wood footboard feet in Weathered Bone finish | Yes |
| Headboard cannot be used alone. Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| King size | Yes |
| Two fully upholstered headboard panels in B582 fabric that connect in the center to form one panel | Yes |
| Upholstered footboard and side rails in B582 fabric | Yes |
| Finish Shown | WDF – 310 Weathered Bone |
| Floor To Top Of Side Rail | 14.25 in and 36.2 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8.25 in and 20.96 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand | 35 and DC 15 |
| Dimensions | 90 × 160 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Solaria Side Table
Solaria Counter Stool
| Dimensions | 22 × 20 × 38.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Bench
| Dimensions | 18 × 52 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Dining Table
Solaria Bench
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Side Table
Solaria Arm Chair
| Dimensions | 25.13 × 26.5 × 35.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Panel Bed Queen
| Dimensions | 88.38 × 66 × 62 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Solaria |
| Features | Fabric |
Solaria Desk
Solaria Nightstand
| Dimensions | 18 × 34 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Solaria Etagere
Solaria Bar Cabinet
| Dimensions | 19 × 36 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Weathered Bone |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Storage |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Avery King Bed
Sundance King Panel Bed
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.