Stratum Panel Bed California King
Description
Description
The Stratum panel bed is fully upholstered with a modernist frame and slightly angled headboard. The sleek lines provide deep comfort set upon exposed wood feet in the Mist finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 45.29 |
| Fabric | B581 |
| Fabric Shown | B581 |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Interior Bed Height | 12.5 in and 31.75 cm |
| Kitted Skus | 325FR02, 325H02 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 55.75 |
| Overall Product Width | 81.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 325FR02 Footboard/Side Rails and 325H02 Headboard |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 267.5 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 4 in and 10.16 cm |
| Total Shipping Weight | 267.5 |
| Website Material | Fabric |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Angled, upholstered headboard and upholstered side rails and footboard in fabric B581 and exposed wood feet in Mist finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Depth | 86 in and 218.44 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 8.63 in and 21.92 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 97.75 in (248.28 cm) |
| Height | 55.75 in (141.6 cm) |
| Qty On Hand | 7 |
| Width | 81.75 in (207.65 cm) |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 97.75 × 81.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stratum Buffet
| Dimensions | 19 × 76 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Stratum Cocktail Table
Stratum Dresser
| Dimensions | 19 × 68 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Stratum Desk
| Dimensions | 24.75 × 58 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Fossil and Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Power |
Stratum Bench
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed California King
| Dimensions | 96.63 × 78.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed King
| Dimensions | 92.63 × 82.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed Queen
| Dimensions | 93.75 × 69.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Bench
| Dimensions | 17 × 60.25 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Polished Nickel |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.13 × 26.25 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional (Glam) |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Door Chest
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Michael Alan Showroom
Parota Parota, King Bed
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Michael Alan Showroom
Parota Platform Bed
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.