Stratum Arm Chair
The Stratum arm chair takes straight lines and slight curves and gives them a sleek sophistication. A softly curved back is complemented by arms that curve outward. Exposed wooden legs, finished in Mist, support the fully upholstered seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.50 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Com | 4.5 |
| Cubes | 33.79 |
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B107 |
| Fabric Shown | B107 |
| Finish Shown | WDF – 325 Mist |
| Overall Product Height | 39 |
| Overall Product Width | 26.25 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Stratum Arm Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19.13 in and 48.59 cm |
| Seat Height | 19.50 in and 49.53 cm |
| Seat Width | 20.25 in and 51.44 cm |
| Shipping Weight | 99.5 |
| Total Shipping Weight | 99.5 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered back, arms and seat in fabric B107 and exposed, wood legs in Mist finish | Yes |
| Glides | Yes |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 69 and DC 46 |
| Dimensions | 27.13 × 26.25 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional (Glam) |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stratum Cocktail Table
Stratum Bench
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Dresser
Stratum Mirror
Stratum Nightstand
| Dimensions | 19 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Stratum Side Chair
| Dimensions | 27.13 × 21 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Dining Table
Stratum Mirror
Stratum Panel Bed Queen
| Dimensions | 92.63 × 66.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Bench
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed Queen
| Dimensions | 93.75 × 69.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed California King
| Dimensions | 97.75 × 81.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Parota Wooden Chair
Cole Dining Chair
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.