Dri-Tec Mattress Protector-Crib
Your baby can rest easy each night with a protector designed to wick and repel! Made up of soft layers that enhance airflow for maximum breathability, our Dri-Tec Crib Protector wicks away moisture throughout the night to create an ideal sleep environment for your baby. Featuring a noiseless, waterproof barrier, this mattress protector is hypoallergenic and guards against accidents, mildew, and more to maintain a clean and healthy sleep environment.
Product Details
| Moisture Wicking | Yes |
|---|---|
| Breathable | Yes |
| Powerband | Yes |
| Waterproof Barrier | Yes |
| Weight | 1.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 8 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dri-Tec Performance® Crib Sheet – Baby Bright White
Dri-Tec Pillowcase Set – Light Grey / King
Dri-Tec Crib Mattress Protector
| Weight | 1.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 8 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Waterproof Barrier |
Dri-Tec Mattress Protector – Queen
| Weight | 4.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Grey / Split Head Queen
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 60 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Crib Sheet – Baby Blue
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Light Grey / Split Head King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 74 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Grey |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Medium Beige / King/Cal King
| Weight | 6.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 72 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Cream |
| Detail Color | Medium Beige |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
Dri-Tec Performance® Crib Sheet – Baby Light Green
Dri-Tec Mattress Protector – Split California King
| Weight | 5.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 36 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | ., H2Zero® Waterproof Barrier |
Dri-Tec Performance® Sheet Set – Standard / Forest Green / Split King/Split Cal King
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 38 × 17 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | Green |
| Detail Color | Forest Green |
| Collection | Dri-Tec |
| Features | Breathable, Moisture Wicking, Powerband, Soft Touch |
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Twin
| Weight | 1.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 32 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Dri-Tec Mattress Protector
advanced Protector Queen Mattress Protector (Set of 4)
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 80 × 16 × 60 in |
| Color | White |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Sleep® |
Ver-Tex Mattress Protector
iProtect® Sofa Bed Mattress Protector – Full
| Weight | 1.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72 × 53 × 4 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
iProtect Mattress Protector – California King
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 72 × 18 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | iProtect |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.