Stratum Dining Table
The Stratum dining table combines a modern sensibility with a hint of glamour. The top, finished in Mist, is highlighted by an inset inner border of Polished Nickel. An open table base with angled supports is finished in Fossil faux stone.
Product Details
| Cubes | 26.84 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 325 Polished Nickel, WDF – 325 Fossil and WDF – 325 Mist |
| Instock | Yes |
| Number Of Leaves | 2 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 82 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Stratum Dining Table |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dining Table |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 337.0 |
| Total Shipping Weight | 337.0 |
| Website Material | Metal, Stone and Wood |
| Ash solids and engineered veneer in Mist finish with inset inner metal border in Polished Nickel finish on table top; faux stone base in Fossil finish | Yes |
| Open base | Yes |
| Two 20″ leaves, also with inset Polished Nickel frame | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 368 and DC 5 |
| Dimensions | 46 × 82 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Fossil, Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stratum Desk
| Dimensions | 24.75 × 58 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Fossil and Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Power |
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.13 × 26.25 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional (Glam) |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Nightstand
| Dimensions | 19 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.25 × 24 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Cocktail Table
Stratum Bench
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Bench
| Dimensions | 17 × 60.25 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Polished Nickel |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Dining Table
Stratum Panel Bed Queen
| Dimensions | 92.63 × 66.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Entertainment Credenza
Stratum Door Chest
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Dovetail Dining 100 inch Gathering Dining Table
| Dimensions | 30 × 100 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marquez Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Marquez Rectangular Counter Height Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Natural Parota Round Table base
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Gavin Dining Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.