Stratum Cocktail Table
Balance and harmony are on full display for the Stratum cocktail table. Its unique shape provides a modernist perspective, shaped by flat crescent-shaped ends that taper to a round base. With a square top, the table is finished in a Fossil faux stone.
Product Details
| Cubes | 29.98 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 325 Fossil |
| Overall Product Height | 16 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Stratum Cocktail Table |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Living |
| Shipping Weight | 256.4 |
| Total Shipping Weight | 256.4 |
| Website Material | Resin and Stone |
| Adjustable glides | Yes |
| Faux stone table in Fossil finish | Yes |
| Table has flat, square top and flat crescent-shaped ends, and the bottom section tapers to a round surface resting on the floor | Yes |
| Instock | Yes |
| Shape | Square |
| Qty On Hand | 14 |
| Dimensions | 48 × 48 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Fossil |
| Style | Transitional (Glamorous) |
| Collection | Stratum |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stratum Panel Bed California King
| Dimensions | 97.75 × 81.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.13 × 26.25 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Console Table
Stratum Panel Bed California King
| Dimensions | 96.63 × 78.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Side Table
Stratum Panel Bed King
| Dimensions | 92.63 × 82.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.25 × 24 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Nightstand
| Dimensions | 19 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Stratum Panel Bed King
| Dimensions | 93.75 × 85.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Dining Table
Stratum Bench
| Dimensions | 17 × 60.25 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Polished Nickel |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Cocktail Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Mezquite Wooden Cocktail Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Balam Cocktail Table
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Darsa Cocktail Table
Brooklyn Cocktail Table
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.