Vale Panel Bed King
Deep horizontal channels offer a modern comfort story on the Vale panel bed’s headboard. The back tapers slightly from the top to the feet as the upholstery wraps around the side panels and low-profile footboard. Exposed wood feet are finished in Smoke.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 17.25 |
| Cubes | 45.73 |
| Fabric | 1325-020 |
| Fabric Shown | 1325-020 |
| Finish Shown | WDF – Smoke |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 332FR03, 332H03 |
| Overall Product Height | 60.50 |
| Overall Product Width | 87.50 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 332FR03 Vale Footboard/Side Rails and 332H03 Vale Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 234.0 |
| Sizelabel | King |
| Total Shipping Weight | 234.0 |
| Footboard includes exposed wood feet in Smoke finish | Yes |
| Fully upholstered headboard with horizontal channels and fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 91.50 in (232.41 cm) |
| Height | 60.50 in (153.67 cm) |
| Slat Height | 7.38 in and 18.75 cm |
| Top Of Slat | 7.63 in and 19.38 cm |
| Width | 87.50 in (222.25 cm) |
| Dimensions | 91.5 × 87.5 × 60.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Smoke |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Palisades Fabric Sofa
| Dimensions | 40 × 108 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Wyman Nesting Table
| Dimensions | 14 × 20 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Kalo Fabric Panel Bed King
| Dimensions | 98 × 88.75 × 53.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandbar |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Juri Cocktail Table
Peyton Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 91 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Stroud Accent Table
Throw Pillow (22″ x 22″)
| Dimensions | 22 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Delta Fabric Ottoman
| Dimensions | 19 × 19 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Amara Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 40 × 98 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arbor Side Table
Throw Pillow (20″ x 20″)
| Dimensions | 20 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arctic Dining Table
Avery King Bed
Sundance King Panel Bed
Avery King Bed
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Parota Parota, King Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.