Vega Twin Bookcase Bed
Description
Description
The modern/contemporary Vega melamine bedroom group with abundant storage designed into every piece. This group features natural oak melamine and modern cast metal knobs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Natural Oak Melamine Finish | Yes |
|---|---|
| Premium Melamine Board | Yes |
| Heat, Moisture, Scratch, and Stain Resistant | Yes |
| Offered in Twin, Full, Queen, and King Sizes | Yes |
| Construction | Premium Melamine Board |
| Product Dimensions | 42″W x 92″D x 44″H |
| Weight | 166 Lbs. |
| Cube | 16.14 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Natural Oak Melamine |
| Collection | Vega |
| Product Cube | 16.14 |
| Product Weight | 166.26 |
Additional information
Additional information
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Modern/Contemporary |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vega Full Bookcase Bed
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 57 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Modern/Contemporary |
| Bed Size | Full |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Vega Mirror
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 41 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Nutmeg Melamine |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Vega Queen Bookcase Bed
| Weight | 247 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 63 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Modern/Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Vega Under Bed Storage Drawer
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 60 × 9 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Nutmeg Melamine |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Vega Chest
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 48 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Nutmeg Melamine |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Vega Dresser
| Weight | 230 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 58 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Nutmeg Melamine |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Vega Nightstand
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 24 × 25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Nutmeg Melamine |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Vega King Bookcase Bed
| Weight | 292 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 79 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Modern/Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Vega |
| Features | Storage |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Michael Alan Showroom
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Michael Alan Showroom
Parota Parota, King Bed
Avery King Bed
Michael Alan Showroom
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.