Watson Platform Bed Frame
Description
Description
Four easy-pull drawers, contemporary design, and soft neutral colors make the Watson Platform Bed Frame an elegant and practical upgrade.
Product Details
| Bed Frame Compatibility | Compatible with all mattress types (innerspring, memory foam, and hybrid). Can be used with a zero clearance adjustable bed frame when the base is placed directly on slats. |
|---|---|
| WARNING: California’s Proposition 65 | This product can expose you to chemicals, including Wood dust, which is known to the State of California to cause cancer. For more information, visit https://www.p65warnings.ca.gov |
Additional information
Additional information
| Weight | 660 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.2 × 86.1 in |
| Brand | Malouf Home |
| Color | Gray |
| Detail Color | Charcoal |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Watson Platform |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Watson Platform Bed Frame
Watson Platform Bed Frame
Watson Platform Bed Frame
Watson Platform Bed Frame
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Michael Alan Showroom
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Sundance King Panel Bed
Michael Alan Showroom
Parota Platform Bed
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.