Abington B3804-13 Chest
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | 1 wood sliding door. |
|---|---|
| Construction & Features | 7 drawers with felt lined top drawer on the left. |
| Construction & Features | 4 adj. wood shelves on the right. |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | levelers. |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf. |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 46 × 66 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Transitional |
| Collection | Abington B3804 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Abington Wood Queen/King Poster Bed Rails + Long Canopies SU
Abington B3804-65 King Panel Storage Bed
| Dimensions | 88 × 79 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Abington B3804 |
| Features | Storage |
Abington B3804-55 Queen Panel Storage Bed
| Dimensions | 88 × 63 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Abington B3804 |
| Features | Storage |
Abington B3804-66 King Poster Bed
Abington Wood King Panel Bed Storage Footboard SU
Abington B3804-56 Queen Poster Bed
Abington B3804-64 King Panel Bed
Abington B3804-54 Queen Panel Bed
Abington Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Abington Wood Queen Panel Bed Storage Footboard SU
Abington B3804-10 Chest
Abington Wood King Panel Bed Headboard KD
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Cornelia Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Foundations Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Parota Nova 4 Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Serenity Five Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Michael Alan Showroom
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Modulum Door Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.