Bastain B5909-10 Chest
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | 5 drawers. |
|---|---|
| Construction & Features | five-sided laminated drawers with camlock assembly. |
| Construction & Features | side mount soft close ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | metal base. |
| Construction & Features | levelers at front feet. |
| Construction & Features | plastic caps on back feet. |
Additional information
Additional information
| Weight | 239.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 36 × 52 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Inkwell Black, Putnum Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Bastain B5909 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bastain B5909-42 Mirror
Bastain Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Bastain Wood King Panel Bed Headboard KD
Twin Panel Bed Headboard
Full Panel Bed Headboard
Bastain B5909-2042 Dresser with Portrait Mirror
Bastain B5909-64A Complete King Panel Storage Bed
Twin Panel Bed Footboard
Bastain Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Full Panel Bed Footboard
King Panel Bed Storage Footboard
Bastain Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
5 Drawer Chest 6441CHT
Modulum Tall Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Ellis Door Chest
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Monolith Tall Drawer Chest
Skylar Door Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Michael Alan Showroom
Serenity Five Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.