Bellamy B2491-10 Drawer Chest
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 42″W x 18″D x 58″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 106.68cm W x 45.72cm D x 147.32cm H |
| Construction & Features | 6 drawers with felt lined hidden top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 58 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Traditional |
| Collection | Bellamy B2491 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bellamy Wood Cal.King Bed Rails SU
Bellamy Wood Queen/King Bed Shaped Rails SU
Bellamy Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Bellamy B2491-53 Complete Queen Sleigh Storage Bed
Bellamy B2491-73B Complete Cal.King Sleigh Bed w/Shaped Footboard
Bellamy Wood Queen/King Bed Rails SU
Bellamy B2491-63B Complete King Sleigh Bed w/Shaped Footboard
Bellamy B2491-07 Bachelor Chest
Bellamy Wood Queen Sleigh Bed Upholstered Headboard KD
B2491-64B undefined
| Dimensions | 90 × 86 × 70 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Peppercorn |
| Style | Traditional |
| Bed Size | King |
| Collection | Bellamy B2491 |
| Features | Storage |
Bellamy B2491-65 Complete King Shaped Panel Bed
Bellamy Wood Cal.King Bed Shaped Rails SU
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Modulum Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Silhouette Tall Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Antibes Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
5 Drawer Chest 6441CHT
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.