Big Sky Bachelors Chest
Warm and rustic, the Big Sky Bachelor’s Chest has a vintage design pairing a case crafted of rustic Pecky Hickory Veneers in the dark Charred Timber finish with turned metal legs and stretchers. Featuring two drawers, the top drawer has a removable felt liner and the bottom drawer is cedar-lined. There’s a power supply and a cord clip on the back.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has a removable felt linerPower supplyCord clip on backMetal legsFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest.Hardware: Dark brushed bronze drop bail pullsDistressed Finished: Worm holes, raspin | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 149.03 |
| Carton Width | 42.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Cedar, Metal and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-6700CHARREDTIM-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Weight | 124.78 |
| Image Role Data | {“6700_90017_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_90017_98_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_90017_98_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_90017_98_top”:[“Top Sil |
| Weight | 124.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Panel Footboard
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Three Drawer Chest
Big Sky Turned Leg End Table
Bedroom Big Sky 6/6 Rails
Big Sky End Table
Big Sky Cocktail Table
Big Sky Sofa Table
Big Sky Side Chair
Big Sky Media Console
Parota 5 Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Serenity Five Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Tempo Tall Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Modulum Door Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Silhouette Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.