Bowtie 3 Drawer Chest
The Bowtie Chest is a stylish piece crafted from acacia wood and veneer in a deep whisky finish. It features a distinctive bow-tie design on the drawer fronts and is met with a simple plated brass detail in the middle. With clean lines and a minimalist aesthetic, this chest is a perfect addition to modern and mid-century inspired interiors.
| Weight | 173 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 38 × 33 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bowtie |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bowtie Bench
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 73 × 18 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bowtie |
| Features | Fabric |
Skylar Door Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Parota Nova 4 Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Eastman Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
5 Drawer Chest 6441CHT
Prado Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.