Cassie Illuminating 5-drawer Chest, Shimmering Pearl Finish
The Cassie 5-Drawer Chest brings ultra-glam style with its shimmering pearl finish and crystal in-laid hardware. Offering ample storage space, its elegant design is complemented by a crystal-inlaid border that illuminates at the flip of a switch, adding a touch of enchantment to any room. Glamorous and functional, this chest elevates both style and practicality in your space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Crafted from engineered woods and Asian hardwood solids | Yes |
|---|---|
| Felt-lined top drawer ensures your delicate items are protected and organized | Yes |
| The crystal in-laid border sparkles with glam elegance, illuminating with a warm glow at the flip of a switch, creating an enchanting and inviting atmosphere. | Yes |
| Metal bottom drawer glides offer smooth operation | Yes |
| The Chest is bathed in a shimmering pearl finish, creating a stunning accent that elevates the beauty of any room | Yes |
| Plastic glides help prevent scratches or mars to floors | Yes |
| 5-drawer chest provides convenient bedroom storage for essentials, keeping them organized | Yes |
| Snag-free finished drawer sides and bottoms help prevent snags to delicate clothing | Yes |
| Fully assembled, just install hardware and it is ready to use | Yes |
| Anti-tip restraint kit included | Yes |
| Product Size | 32 x 17 x 48 in |
| Dimensions | 17 × 32 × 48 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pearl |
| Style | Glam Contemporary |
| Collection | Cassie |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cassie Illuminating Glam Dresser And Mirror, Shimmering Pearl Finish
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Cream |
| Detail Color | Pearl |
| Style | Glam |
| Collection | Cassie |
| Features | Storage |
Cassie Illuminating Glam Bedroom
Cassie Illuminating Glam Mirror, Shimmering Pearl Finish
Cassie Illuminating King Bed, Shimmering Pearl Finish
| Dimensions | 79.25 × 86 in |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Pink |
| Detail Color | Pearl |
| Style | Glam |
| Bed Size | King |
| Collection | Cassie |
| Features | Fabric |
Cassie Illuminating Glam Nightstand, Shimmering Pearl Finish
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Skylar Door Chest
Serenity Five Drawer Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Antibes Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Stratum Door Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Prado Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.