Chatelet Chest
Inspired by timeless farm style antiques found in the little castles of Old World Europe, the Chatelet Chest is filled with character and vintage charm. The soft amber Caramel Froth finish exudes warmth, accented by burnished bronze drawer pulls and hardware. Five drawers, with delightful surprises: The top drawer has a wallpapered interior and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersCedar-lined bottom drawerTop drawer has wallpapered interiorFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finishHardware: Burnishe | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 63.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 285.00 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.25W x 13.5D x 8H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 60.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers, Resin and Wallpaper |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 45.25 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246 |
| Image Role Data | {“5300_90866room”:[“Room Image 1″],”5300_90010_room”:[“Room Image 2″],”5300_90010silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_90010top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 45.25 × 60.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Chatelet Fretback Side Chair
Chatelet California King Wood Panel Bed
Chatelet Bunching Curio
Chatelet Nightstand
Casual Dining Chatelet Round Dining Table Top w/1-20in Leaf
Chatelet Writing Desk
Chatelet Dresser
Chatelet Splatback Side Chair
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Top w/2-22in Leaves
Chatelet Buffet
Chatelet Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Chatelet Refectory Rectangle Trestle Dining Table with Two 22” Leaves
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Stratum Door Chest
Eastman Drawer Chest
Prado Tall Drawer Chest
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Tribeca Door Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Foundations Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Trianon Armoire
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.