Chatelet Buffet
Set a buffet of livable luxury. The timeless Chatelet Buffet features two mirrored fretwork doors, a scalloped base and the soft amber Caramel Froth finish. The accent finish is Paris Vintage, a distressed white with fretwork overlay. The burnished bronze drawer pulls are inspired by antiques. One adjustable shelf.
Product Details
| Two mirrored fretwork doorsOne adjustable shelfFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 224.40 |
| Carton Width | 63.00 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Antique Mirror and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=2i6_WJYi5TA |
| Video2Comment | Chatelet Collection Video – TV Spot |
| Width | 59.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“5351_75900detail”:[“Detail Image 1″],”5351_75900room”:[“Room Image 1″],”5351_75900_902room”:[“Room Image 2″],”5300_75200room”:[“Room Image 3″],”5351_75900silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 59 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Chatelet Fretback Arm Chair
Casual Dining Chatelet Round Dining Table Base
Chatelet Nightstand
Chatelet Nightstand
Chatelet Bunching Curio
Chatelet California King Wood Panel Bed
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Splatback Side Chair
Chatelet Scroll Accent Table
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Top w/2-22in Leaves
Chatelet Splatback Arm Chair
Chatelet Entertainment Console
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Sunset D5783-14 Buffet
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Oslo Pantry Cabinet
Foundations Buffet
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Payson Buffet
| Dimensions | 19 × 64 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable Brown and Grey Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Logan Square |
| Features | Storage |
Albion Sideboard
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.