Chatelet Nightstand
Create a romantic bedroom retreat in the spirit of iconic Parisian interiors. The Chatelet three-drawer nightstand blends European farm style with elegant details for a look of livable luxury. The distressed vintage white finish and burnished bronze hardware completes the timeless design. The top drawer is wallpapered, the bottom drawer is cedar-lined. Three-plug outlet with USB port.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer is wallpaperedBottom drawer is cedar-linedPower supplyFinish: The Paris Vintage finish is a distressed vintage white with fretwork overlay on select piecesHardware: Burnished Bronze Drawer Pulls and Hardware Inspired by AntiquesDis | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Wood: Undermounted, Metal: Side mounted |
| Drawer Glide Material | Wood, Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.75W x 10.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 24.375W x 12.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 140.80 |
| Carton Width | 39.75 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 114.4 |
| Image Role Data | {“5350_90017room”:[“Room Image 1″],”5450_90866room”:[“Room Image 2″],”5350_90017silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5350_90017top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 114.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 37 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Chatelet Writing Desk
Chatelet Round Dining Table with One 20” Leaf
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Chatelet Credenza
Chatelet Bunching Curio
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Chest
Chatelet Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Chatelet King Wood Panel Bed
Chatelet Dresser
Chatelet Splatback Arm Chair
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Arlyn Nightstand
Foundations Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Tribeca Nightstand
Linea Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.