Chatelet Splatback Arm Chair
Relax in comfortable elegance with the Chatelet Splatback Arm Chair that will help you create a luxurious but laid-back dining experience, or serve as extra seating in a family room setting. The upholstered seat is covered in a natural-colored linen blend and the gracefully-shaped back is finished in Paris Vintage, an aged white.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Fabric |
|---|---|
| Fabric | 55% Linen, 45% Cotton |
| Cleaning Code | W |
| Upholstered seatTraditional/Formal stylingFinish: The Paris Vintage finish is a distressed vintage white with fretwork overlay on select piecesDistressed Finished: Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes | Yes |
| Finish | The Paris Vintage finish is a distressed vintage white with fretwork overlay on select pieces |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | No |
| Assembly Type | None |
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 24.5 × 41.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Chatelet Round Dining Table with One 20” Leaf
Chatelet Bunching Curio
Casual Dining Chatelet Round Dining Table Top w/1-20in Leaf
Chatelet Writing Desk
Chatelet Splatback Arm Chair
Chatelet Buffet
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Base
Chatelet Entertainment Console
Chatelet Dresser
Chatelet Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Nightstand
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.