Chatelet Fretwork Nightstand
Create a bedroom retreat of unsurpassed romance with the Chatelet Fretwork Nightstand with its exquisite Caramel Froth and Parish Vintage finishes with intricate fretwork over antique mirror and generously scaled, burnished bronze drawer pulls inspired by antiques. All three drawers are wallpaper lined. Convenient electrical outlet included.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersAll drawers are wallpapered-linedPower supplyFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Ca | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.75W x 12.25D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 27.75W x 14.25D x 5.75H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 165.20 |
| Carton Width | 41.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 33.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneer, Resin, Anqitue Mirror, Wallpaper and Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 37.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 137.7 |
| Image Role Data | {“5351_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5351_90016top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 137.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 37 × 33 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Chatelet Credenza
Chatelet Fretback Side Chair
Chatelet Splatback Side Chair
Chatelet Splatback Arm Chair
Chatelet California King Wood Panel Bed
Chatelet King Wood Panel Bed
Chatelet Chest
Chatelet Nightstand
Chatelet Bunching Curio
Chatelet Splatback Arm Chair
Chatelet Nightstand
Chatelet Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Foundations Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Foundations Nightstand
Emery Three Drawer Nightstand
Linea Nightstand
Foundations Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.