Willowbrook B5324-13 Door Chest
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 44″W x 20″D x 65.38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 111.76cm W x 50.8cm D x 166.07cm H |
| Construction & Features | 1 sliding wood door |
| Construction & Features | 5 left drawers with felt lined top drawer and 2 adj.right wood shelves behind the door |
| Construction & Features | 1 bottom drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/english dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for each shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 44 × 65.38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric |
| Style | Rustic |
| Collection | Willowbrook B5324 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5324-13
Category: Chests
Tags: Chests, Egg Shell White w/slight rub through, M10868 Natural Fabric, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Willowbrook Wood Queen/King Panel Bed Rails for Storage Footboard SU
Willowbrook Wood King Panel Bed Headboard KD
Willowbrook Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Willowbrook Wood Cal.King Panel Bed Rails for Storage Footboard SU
Willowbrook B5324-55 Complete Queen Panel Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-10 Drawer Chest
Willowbrook B5324-64 Complete King Panel Bed
Willowbrook B5324-75A Complete Cal.King Panel Storage Bed w/Upholstered Headboard
Willowbrook B5324-01 Drawer Nightstand
Willowbrook B5324-40 Landscape Mirror
Willowbrook B5324-55B Complete Queen Wall Bed w/Upholstered HB
Willowbrook Wood Queen Panel Bed Upholstered Headboard KD
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Skylar Door Chest
Prado Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Ellis Door Chest
Monolith Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Modulum Tall Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.