Woodbridge Chest – 5 Drwr – 822-115
Description
Description
53-inch high 5-drawer chest with solid beveled edge top with framed drawer fronts adorned with distinctive graphite drawer pulls
Product Details
| Proudly Made in the USA | Yes |
|---|---|
| Solid American Ambrosia Maple and Maple Veneers | Yes |
| Mortise and tenon construction for strength and stability | Yes |
| French Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Interior drawer has a super smooth acrylic finish and under mounted self-closing dual ball-bearing drawer guides | Yes |
| For every tree used in the making of furniture at Vaughan Bassett; they donate a tree to be planted by the Virginia Department of Forestry | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 186 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Maple |
| Style | Transitional |
| Collection | Woodbridge |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Woodbridge Nightstand – 2 Drwr – 820-227
Woodbridge Nightstand – 2 Drwr – 822-227
Woodbridge Landscape Mirror – 821-445
Woodbridge Arched Mirror – 822-447
Woodbridge Nightstand – 2 Drwr – 821-227
Woodbridge Landscape Mirror – 822-445
Woodbridge Chest – 5 Drwr – 821-115
Woodbridge Arched Mirror – 820-447
Woodbridge Chest – 5 Drwr – 820-115
Woodbridge Arched Mirror – 821-447
Tempo Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Solaria Tall Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Prado Tall Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Skylar Door Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.