Empire 6 Drawer Dresser
The Empire Collection is characterized by clean lines and rich, deep tones. Crafted from solid pine and mango wood with a lightly distressed finish, this collection has the transformative power to elevate any space.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Poplar |
| Finish | Multi-step lacquer in a charcoal and light brown finish. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine and mango wood. | Yes |
| Finish is achieved through a multi-step lacquer in a charcoal and light brown on tops. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Microfiber-lined top drawer. | Yes |
| Weight | 186.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61 × 17.5 × 38.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Empire Empire, King Bed
| Weight | 153.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 86.5 × 59 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
5/0 Headboard – Empire
5/0 Platform – Empire
Empire 2 Drawer Nightstand
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 15.75 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Empire Mirror
| Weight | 34.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 2 × 35.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Empire 5 Drawer Chest
| Weight | 167.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 19.75 × 53.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Warner Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Caleb Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Menton Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Silhouette Dresser
Lowe Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.