Empire 5 Drawer Chest
The Empire Collection is characterized by clean lines and rich, deep tones. Crafted from solid pine and mango wood with a lightly distressed finish, this collection has the transformative power to elevate any space.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Poplar |
| Finish | Multi-step lacquer in a charcoal and light brown finish. |
| Style | Transitional |
| Crafted of solid pine and mango wood. | Yes |
| Finish is achieved through a multi-step lacquer in a charcoal and light brown on tops. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Weight | 167.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 19.75 × 53.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Empire Empire, King Bed
| Weight | 153.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 86.5 × 59 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
5/0 Platform – Empire
Empire Mirror
| Weight | 34.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 2 × 35.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Empire 2 Drawer Nightstand
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 15.75 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
5/0 Headboard – Empire
Empire 6 Drawer Dresser
| Weight | 186.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61 × 17.5 × 38.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Serenity Five Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Cornelia Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Solaria Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Skylar Door Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Monolith Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.