5/0 Headboard – Empire
The Empire Collection is characterized by clean lines and rich, deep tones. Crafted from solid pine and mango wood with a lightly distressed finish, this collection has the transformative power to elevate any space.
Product Details
| Crafted of solid pine and mango wood. | Yes |
|---|---|
| Finish is achieved through a multi-step lacquer in a charcoal and light brown on tops. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Box Spring is required. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King Sizes. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Brown |
| Material | Poplar |
| Finish | Multi-step lacquer in a charcoal and light brown finish. |
| Weight | 61.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67.25 × 3.25 × 56 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Empire Empire, King Bed
| Weight | 153.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 86.5 × 59 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Empire 2 Drawer Nightstand
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 15.75 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Empire 6 Drawer Dresser
| Weight | 186.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61 × 17.5 × 38.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Empire 5 Drawer Chest
| Weight | 167.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 19.75 × 53.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
Empire Mirror
| Weight | 34.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 2 × 35.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Empire |
| Features | Power |
5/0 Platform – Empire
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.