Madeira 7 Drawer Dresser
The Madeira Collection is meticulously crafted from a blend of parota, mango, and pine wood. This exquisite combination of premium solid woods ensures both enduring quality and timeless aesthetic appeal, promising a lifetime of beauty and value.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Finish | Multi step lacquer, deep brown finish |
| Style | Rustic |
| Crafted of solid parota, mango & pine wood. | Yes |
| Finish is achieved through a multi-step lacquering process in a deep brown tone, providing character and depth. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Seven drawers. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Microfiber-lined top drawers. | Yes |
| Metal pulls with non-chip finish in matte black. | Yes |
| Mirror sold separately. | Yes |
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61 × 19 × 39 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Madeira |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
6/6 Footboard – Madeira
5/0 Headboard – Madeira
Madeira Mirror
5/0 Footboard – Madeira
Madeira Madeira, King Bed
Madeira 3 Drawer 2 Door Chest
5/0 Rails – Madeira
Madeira 2 Drawer Nightstand
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Menton Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Caleb Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Forrest Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.