Madeira Madeira, King Bed
The Madeira Collection is meticulously crafted from a blend of parota, mango, and pine wood. This exquisite combination of premium solid woods ensures both enduring quality and timeless aesthetic appeal, promising a lifetime of beauty and value.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Size | King |
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Finish | Multi step lacquer, deep brown finish |
| Style | Rustic |
| Weight | 185 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82.5 × 86.5 × 62.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Bed Size | King |
| Collection | Madeira |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
5/0 Footboard – Madeira
5/0 Headboard – Madeira
Madeira 7 Drawer Dresser
6/6 Footboard – Madeira
Madeira 3 Drawer 2 Door Chest
Madeira 2 Drawer Nightstand
5/0 Rails – Madeira
Madeira Mirror
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.