5/0 Rails – Madeira
The Madeira Collection is meticulously crafted from a blend of parota, mango, and pine wood. This exquisite combination of premium solid woods ensures both enduring quality and timeless aesthetic appeal, promising a lifetime of beauty and value.
Product Details
| Crafted of solid parota, mango & pine wood. | Yes |
|---|---|
| Finish is achieved through a multi-step lacquering process in a deep brown tone, providing character and depth. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King Sizes. | Yes |
| Box Spring is required. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Finish | Multi step lacquer, deep brown finish |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 2.25 × 8.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Madeira |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
5/0 Headboard – Madeira
5/0 Footboard – Madeira
Madeira Mirror
Madeira 2 Drawer Nightstand
6/6 Footboard – Madeira
Madeira Madeira, King Bed
Madeira 3 Drawer 2 Door Chest
Madeira 7 Drawer Dresser
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.