Sariel 9-Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwood solids and quartered Oak veneer | Yes |
|---|---|
| Vertical reeds flanking horizontal veneer gives the case a unique breakup | Yes |
| Radiused outside corners and stepped out block feet add to the modern styling of the group | Yes |
| Combination of two metal finishes give you a one-of-a-kind custom designed hardware | Yes |
| Nine drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawers have felt-lined bottoms, Bottom drawers have Cedar veneer bottoms, All other drawers have veneered bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 69.00″W X 20.50″D X 35.00″H |
| Weight | 277.78 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 277.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 69 × 35 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Sariel |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Queen Shelter Ftbd
6/6 Uph Storage Footboard
Sariel Queen Upholstered Storage Bed
| Dimensions | 85.5 × 64.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Sariel |
| Features | Storage |
Sariel King Upholstered Bed
| Dimensions | 85.5 × 80.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Sariel |
| Features | Storage |
Double Ped Tbl Base
King Shelter Ftbd
Dining Room
Double Ped Dining Tbl Top
Sariel Round Dining Table
Queen-king Side Rails
Sariel 5-Drawer Chest
Sariel King Upholstered Storage Bed
| Dimensions | 85.5 × 80.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Sariel |
| Features | Storage |
Marshall Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Caleb Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Albion Dresser
Linea Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.