Sariel Server-Stone Top
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwood solids and quartered Oak veneer | Yes |
|---|---|
| Vertical reeds flanking horizontal veneer plus the display center gives the case a unique breakup | Yes |
| Radiused outside corners and stepped out block feet add to the modern styling of the group | Yes |
| Combination of two metal finishes give you a one of a kind custom designed hardware | Yes |
| Polished travertine stone top | Yes |
| One drawer constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Two doors, with reeding, enclose one adjustable wood shelf behind each | Yes |
| Center display with two glass doors, one adjustable glass shelf, and lighted interior with three way touch dimmer | Yes |
| Dimensions | 69.00″W X 18.50″D X 36.00″H |
| Weight | 259.04 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 69 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Sariel |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
87155
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Designer Espresso, Dining Storage, Riverside Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Ped Tbl Base
Dining Room
Sariel Queen Upholstered Bed
| Dimensions | 85.5 × 64.25 × 56 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Sariel |
| Features | Storage |
Round Dining Table Top
Sariel Uph Side Chair 2in
5/0 Uph Storage Footboard
King Shelter Ftbd
Sariel 9-Drawer Dresser
Sariel Double Pedestal Dining Table
Queen Uph Shelter Hdbd
Round Dining Table Base
Sariel 3 Drawer Ns Stone Top
| Weight | 103.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 29 × 28.25 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Designer Espresso |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Sariel |
| Features | Power |
Keir Four Door Cabinet
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-14 Buffet
Toronto 4 Door Sideboard
Horizons Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 33 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Escape Dining 72″ Buffet Server With Stone Top
Kali Iron Four Door Cabinet
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Finnley Four-Door Sideboard
Albion Sideboard
Oslo Pantry Cabinet
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.