Affinity Dresser
Serene and stylish with simple, clean lines, the Affinity Dresser combines a soft rounded silhouette with a wire-brushed greige and antique white finish to create an inviting transitional look. Pewter and antique white bar pulls add intrigue. Offering 8 drawers, the top drawers have a drop-in felt liner and the right top drawer has a drop-in jewelry tray that sits on a wooden support at the top of the drawer to allow from extra storage underneath. The top drawers have a drop-in felt liner.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersTop drawers have drop-in felt linerRight top drawer has drop-in jewelry tray that sits on a wooden support at the top of the drawer to allow for extra jewelry storage underneathFinish: Greige sand-blasted finish on quartered oak veneersHardwa | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 26.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 5.75H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 27.75W x 14D x 7H |
| 4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 340.61 |
| Carton Width | 71.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Material Description | Hardwoods |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 305.34 |
| Image Role Data | {“6050_90002_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_90002_004_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_90966_016_002_004_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_90002_GRY_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
| Weight | 305.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Affinity Server
Affinity Upholstered Side Chair
Bedroom Affinity 5/0 Upholstered Headboard
Affinity King Upholstered Bed
Affinity Queen Upholstered Bed
Bedroom Affinity 6/0 & 6/6 Footboard
Bedroom Affinity 6/0 Rails
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Affinity Bachelors Chest
Bedroom Affinity 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Affinity Host Chair
Affinity Three-Drawer Nightstand
Antique 6 Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Linea Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Holden Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.