Alta Dresser | Harvest
The Alta Bedroom Collection is constructed from Solid Brushed Ash. Offered in a beautiful Harvest finish. The case pieces in this collection feature English Dovetail joinery and classic brushed metal hardware to compliment the new Harvest Finish.
Product Details
| Harvest Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Brushed Ash Construction | Yes |
| 5 piece Cedar drawer construction | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| Classic brushed metal hardware | Yes |
| Construction | Solid Brushed Ash |
| Product Dimensions | 63.6″W x 19″D x 39″H |
| Weight | 173 Lbs. |
| Cube | 34.22 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Harvest |
| Collection | Alta |
| Product Cube | 34.22 |
| Carton Weight | 172.7 |
| Product Weight | 151.8 |
| Color Code | HVT |
| Color Name | Harvest Brown |
| Carton Dimensions | 66.22″W x 21.57″D x 41.38″H |
| Weight | 173 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 63.6 × 39 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Harvest |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alta Standard Chest | Brushed Ash
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54.76 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Chest | Harvest
Alta Door Chest | Brushed Ash
| Weight | 180 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 58.74 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Dresser | Brushed Ash
| Weight | 173 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 63.6 × 39 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Brushed Ash |
| Style | Transitional |
| Collection | Alta |
| Features | Storage |
Alta Gentleman’s Chest | Harvest
Alta Dresser | Harvest
Alta Mirror | Harvest
Alta Gentleman’s Chest | Harvest
Alta Nightstand | Harvest
Alta Door Chest | Brushed Ash
Alta Queen Storage Bed | Harvest
Alta Nightstand | Brushed Ash
Greer Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Sundance Nine-Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Silhouette Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.