Calavaras Dresser
A simple minimalist form combines with the beautiful organic texture of teak for the Calavaras dresser. The design draws all eyes, with its open-work pattern of sliced teak on six push-to-open drawers. Finished in Bleached Teak, the dresser rests on a plinth base.
Product Details
| Cubes | 46.65 |
|---|---|
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 354.9 |
| Total Shipping Weight | 354.9 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Six push-to-open drawers | Yes |
| Sliced teak in Bleached Teak finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | |
| Width | 72 in (182.88 cm) |
| Dimensions | 20 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nicolette Fabric Chair 1/2 Without Pillows
| Dimensions | 40 × 43 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Alexa Dining Table
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 120.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Marcourt Fabric Banquette Without Nails
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Gemma Leather Swivel Chair
Ellis Side Table
Throw Pillow (24″ x 24″)
| Dimensions | 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Arctic Side Table
Cumberland Leather Chair
| Dimensions | 35.5 × 30 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Skylar Door Chest
Parota 7 Drawer Dresser
Silhouette Dresser
Foundations Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Modulum Dresser
Linea Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Belmont Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.