Calistoga B2590-20 Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 68″W x 18″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with 3 felt lined top drawers |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Charcoal |
| Style | Casual Retreats |
| Collection | Calistoga B2590 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Calistoga Wood Queen Shutter Panel Bed Headboard KD
Calistoga B2590-74 Complete Cal.King Panel Bed
Calistoga B2590-01 Drawer Nightstand
Calistoga Wood Queen Shutter Panel Bed Footboard SU
Calistoga Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Calistoga Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Calistoga Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Calistoga Wood King Shutter Panel Bed Headboard KD
Calistoga B2590-64 Complete King Panel Bed
Calistoga B2590-65 King Shutter Panel Bed
Calistoga Wood King Shutter Panel Bed Footboard SU
Calistoga B2590-32 Gentleman’s Chest
Caleb Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Parota 7 Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Menton Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Albion Dresser
Michael Alan Showroom
Tribeca Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.