Coalesce Estelle Dresser
The Estelle Dresser, adorned in the serene Rolling Fog finish, elegantly houses six drawers with faux linen texture fronts, offering a sophisticated storage solution that echoes the refined tranquility of the Coalesce collection.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cedar in bottom drawers | Yes |
|---|---|
| Rolling Fog finish | Yes |
| 6 Drawers | Yes |
| Removable Gray felt lined jewelry trays in top drawers | Yes |
| Soft-close undermount drawer guides | Yes |
| Flat Linen drawer fronts | Yes |
| Tip Kits | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 19 × 70 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Modern |
| Collection | Coalesce |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Coalesce Silva Bed Queen
Coalesce Pouf
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Wardrobe
| Dimensions | 20 × 48 × 84 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Storage |
Coalesce Barber Console
Coalesce Nightstand
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Ravenwood |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Storage |
Coalesce Arm Chair
| Dimensions | 26 × 24 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ravenwood |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Presley Nightstand
Coalesce Rasmus Round Dining Table
Coalesce Panel Bed Queen
| Dimensions | 87 × 64 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Cocktail Table
Coalesce Entertainment Credenza
Caleb Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Parota 7 Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Menton Dresser
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Silhouette Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.