Coalesce Wardrobe
The Coalesce Wardrobe is a masterful embodiment of storage and style, featuring regal, linear detailing that enhances its exterior. Inside, two interior shelves and six tray drawers represent just a few of the many thoughtful storage features designed to accommodate a range of wardrobe essentials with ease and elegance.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rolling Fog finish | Yes |
|---|---|
| 2 Adjustable shelves | Yes |
| Removable clothing rod | Yes |
| 6 Tray drawers | Yes |
| Tip Kit | Yes |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Dimensions | 20 × 48 × 84 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Coalesce Drawer Chest
Coalesce Nightstand
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Ravenwood |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Storage |
Coalesce Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Transitional |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Nikolai Lounge Chair
| Dimensions | 30 × 33 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Halen Cocktail Table
Coalesce Rasmus Round Dining Table
Coalesce Arm Chair
| Dimensions | 26 × 24 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Ravenwood |
| Style | Transitional |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Estelle Dresser
| Dimensions | 19 × 70 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Modern |
| Collection | Coalesce |
| Features | Storage |
Coalesce Barber Console
Coalesce Entertainment Credenza
Casa Paros Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Foundations Tall Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Prado Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Serenity Five Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.