Coalesce Nikolai Lounge Chair
The Nikolai Lounge Chair is a modern masterpiece, with its fully upholstered body draped in sumptuous Oyster fabric, creating an oasis of comfort. Supported by sleek metal legs, this chair is the epitome of contemporary chic, offering a snazzy, luxurious seat that commands attention in any room.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric: Asbury Oyster – 100% Polyester | Yes |
|---|---|
| Adjustable Levelers | Yes |
| Finish: Carbon | Yes |
| Dimensions | 30 × 33 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Coalesce Pouf
| Dimensions | 20 × 20 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Panel Bed King
| Dimensions | 87 × 80 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Manning Dining Chair
| Dimensions | 26 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Dresser
Coalesce Panel Bed Queen
| Dimensions | 87 × 64 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Coalesce |
| Features | Fabric |
Coalesce Wardrobe
| Dimensions | 20 × 48 × 84 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Storage |
Coalesce Entertainment Credenza
Coalesce Odessa Bar Cabinet
| Dimensions | 19 × 42 × 42 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Rolling Fog |
| Style | Contemporary |
| Collection | Coalesce |
| Features | Storage |
Coalesce Cocktail Table
Coalesce Rasmus Round Dining Table
Ashelle Chair
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 30 × 34.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Barolo – Vintage Whiskey Swivel Club Chair
Bella Swivel Chair
| Brand | Omnia Leather |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Features | Fabric, Leather, Swivel, Upholstered |
Artemis Chair
| Dimensions | 38 × 41 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Jonathan Louis |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Chelsea Accent Chair
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
CZ-710 Massage Chairs
| Brand | Cozzia |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Leather, Massage, Power Recline, Recline |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.