Cornelia Dresser
The Cornelia dresser has a traditional breakfront design that is updated for modern living with brushed stainless steel metal inlays around its nine drawers. Lines are sleek and refined, while the Nebbia finish gives the piece a more casual style.
Product Details
| Cubes | 45.55 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 70 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Cornelia Dresser |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 352.0 |
| Total Shipping Weight | 352.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Nine pull-to-open, soft-close drawers, each with metal inlay | Yes |
| Ash wood in Nebbia finish with metal accents in Brushed Stainless Steel finish and drawer pulls in Glazed Stainless Steel finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Qty On Hand | 77 and DC 69 |
| Dimensions | 20.75 × 70 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo-Traditional |
| Collection | Cornelia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cornelia Side Chair
| Dimensions | 26.5 × 21 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo-Traditional |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Cornelia Mirror
Cornelia Console Table
Cornelia Cocktail Table
Cornelia Arm Chair
| Dimensions | 27.69 × 23.75 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo Traditional |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Cornelia Cocktail Table
Cornelia Panel Bed California King
| Dimensions | 90.5 × 80 × 64.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo-Traditional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Cornelia Buffet
Cornelia Buffet
Cornelia Dining Table
Tribeca Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Lowe Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Silhouette Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.