Dovetail Dresser – 752-002
60 inch 8 drawer master dresser with all the splits, cracks, knot holes – all of the aging and refining that can only be provided by Mother Nature herself. Featuring English Dovetail design in the top front corners of the top.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Made in the USA | Yes |
|---|---|
| Made from American White Oak Solids and White Oak Veneers | Yes |
| Custom-designed hardware | Yes |
| Ultra-smooth drawer interiors and self-closing dual steel ball bearing drawer guides located under each drawer | Yes |
| Honest and Authentic Materials, American Craftsmanship | Yes |
| Vaughan Bassett’s products comply with ASTM International F2057, a voluntary stability standard for clothing storage furniture. Furniture tip restraints and instructions for installation are included. | Yes |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 60 × 41 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dovetail Poster Bed With 6×6 Fb in Queen – 754-558-155-922
Dovetail Landscape Mirror – 754-446
Dovetail Night Stand – 752-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Dovetail Board & Batten Bed – 750-559-955-922
Dovetail Night Stand – 750-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Java |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Dovetail Standing Dresser – 751-004
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 44 × 46 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mystic Grey |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Dovetail Night Stand – 751-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mystic Grey |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Dovetail Poster Bed With Poster Fb in Queen – 752-558-855-922
Dovetail Chest – 750-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Java |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Dovetail Poster Bed With 6×6 Fb in Queen – 752-558-155-922
Dovetail Board & Batten Bed – 754-559-955-922
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Keali Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Caleb Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Albion Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.