Vega Medium/wide
Description
Description
Experience unmatched comfort in the Vega power lift recliner by UltraComfort.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Size | Medium/Wide |
|---|---|
| Class II Medical Device | Yes |
| Weight Capacity | 600 LB |
| Positioning | Infinite |
| Comfort Zone | 2 |
| Eclipse Technology | No |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seat | No |
| Back Type | Biscuit |
| Removable Back Type | Bracket |
| Overall Width | 45″ |
| Overall Height | 48″ |
| Overall Depth (Seated) | 42″ |
| Seat Width | 29″ |
| Floor to Top of Seat | 21″ |
| Seat Depth | 21.5″ |
| Seat to Top of Back | 32″ |
| Seat to Top of Arm | 7.5″ |
| Distance from Wall Reclined | 21″ |
| Extension Reclined from Back of Seat to End of Foot Rest | 44″ |
| Lifetime Warranty, Chair Frame, Lift Frame, Recline Frame, Recliner Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 YR |
| Pro Rated Years 4 – 7 | Yes |
| Warranty on Mechanical Labor | 1 YR |
| Warranty on Electrical Labor | 1 YR |
| Warranty on Fabric, Foam, and Pocketed Coils | 1 YR |
| Head Rest Cover | No |
| Arm Covers | No |
| Straight Lift | Yes |
| Hand Control Routing | Through the Pocket |
| Extra Pocket Available | Standard |
| Nirvana Air Massage & Heat Available | No |
| HeatWave Technology Available | No |
| Heat & Massage Available | 4-Motor |
| Adjustable Headrest Available | No |
| Adjustable Lumbar Available | No |
| Foot Rest Extension Available | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Place of Origin | USA |
Additional information
Additional information
| Weight | 600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 45 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vega |
| Features | Power |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vega Medium/Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vega |
| Features | Power |
Maya Medium
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 37.5 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maya |
| Features | Massage |
Aurora Medium/large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.5 × 35 × 41.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Aurora |
| Features | Power |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 43.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Marbella |
| Features | Customizable |
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
View Our Full Lineof Lift Recliners
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 45.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
UC671 5-Zone Power Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Grey, Multicolor |
| Features | Charging Station, Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recliner, Remote, Upholstered, USB Charging, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
Michael Alan Showroom
Zecliner Model 2 Lift Recliner
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Fabric, LED Light, Power Headrest, Power Lift, Power Lumbar, Power Recline, Remote, USB, Zero Gravity |
| Style | Transitional |
Artemis Medium/large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 38.5 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Artemis |
| Features | Massage |
Maya Large
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 39 × 48 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maya |
| Features | Massage |
UC669 5-Zone Power Recliner
| Brand | Ultra Comfort |
|---|---|
| Color | Brown, Multicolor |
| Features | Charging Station, Customizable, Fabric, Power Footrest, Power Lumbar, Power Motion, Power Recliner, Recliner, Remote, Upholstered, USB Charging, Zero Gravity |
| Style | Traditional |
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
| Weight | 400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 34 × 41.5 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Red |
| Style | Transitional |
| Collection | Polaris |
| Features | Customizable |
Uc677 Large 5-zone Power Recliner
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 50 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.