Lorelei B5893-22 Double Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 69″W x 18″D x 35.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 175.26cm W x 45.72cm D x 90.81cm H |
| Construction & Features | 6 drawers with 2 felt lined top drawers |
| Construction & Features | resin end panels |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers at front feet |
Additional information
Additional information
| Weight | 216.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 35.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | A3140-2A (Sandshell) CO Fabric, Misty Cloud |
| Style | Transitional |
| Collection | Lorelei B5893 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5893-22
Category: Dressers
Tags: Cream, Dressers, Magnussen Home, Misty Cloud, A3140-2A (Sandshell) CO Fabric
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lorelei Wood Queen/King Sleigh Bed Upholstered Rails SU
Lorelei Wood Queen Sleigh Bed Upholstered Headboard KD
Lorelei Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Lorelei Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Lorelei B5893-74 Complete Cal.King Panel Bed
Lorelei Wood Queen Sleigh Bed Upholstered Footboard SU
Lorelei Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Lorelei Wood King Sleigh Bed Upholstered Headboard KD
Lorelei B5893-01 Drawer Nightstand
Lorelei Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Lorelei Wood King Sleigh Bed Upholstered Footboard SU
Lorelei B5893-2240 Dresser with Landscape Mirror
Antique 6 Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Parota 7 Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Menton Dresser
Albion Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Sundance Nine-Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.