Marlow Dresser
The Marlow bedroom collection has an elevated, yet casually inviting style to it. This collection effortlessly combining fresh modern elements like deeply shaped drawer frames, and solid oak framed tops, with a warm sable brown finish all on solid knotty oak. Uniquely upholstered headboard and footboard on the beds are offered in King and Queen sizes and come in standard or storage side rail options. The unique hardware used throughout this collection comes in a rich brushed gold finish which perfectly magnifies the warm tones seen throughout the sable brown finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Beautiful Sable Finish | Yes |
|---|---|
| Rich Brushed Gold Cast Bar Pull Hardware | Yes |
| 9 spacious drawers | Yes |
| Solid Oak framed case tops | Yes |
| Solid cedar drawer stock | Yes |
| Construction | Solid Red Oak & Oak Veneer |
| Product Dimensions | 67.375″W x 19″D x 41.25″H |
| Weight | 298 Lbs. |
| Cube | 43.07 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Sable |
| Collection | Marlow |
| Product Cube | 44.26 |
| Carton Weight | 289.19 |
| Product Weight | 253.44 |
| Color Code | SBL |
| Color Name | Sable |
| Carton Dimensions | 71.06″W x 22.64″D x 46.26″H |
| Weight | 298 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 67.375 × 41.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marlow Nightstand
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 26 × 28.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Queen Bed
| Weight | 251 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 64.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Gentleman’s Chest
| Weight | 299 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 51.8 × 55.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Queen Storage Bed
| Weight | 315 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 64.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow King Bed
| Weight | 276 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 80.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Mirror
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 44 × 33.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow King Storage Bed
| Weight | 364 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 80.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Chest
| Weight | 251 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 52.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Cameron Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.