Marlow Chest
The Marlow bedroom collection has an elevated, yet casually inviting style to it. This collection effortlessly combining fresh modern elements like deeply shaped drawer frames, and solid oak framed tops, with a warm sable brown finish all on solid knotty oak. Uniquely upholstered headboard and footboard on the beds are offered in King and Queen sizes and come in standard or storage side rail options. The unique hardware used throughout this collection comes in a rich brushed gold finish which perfectly magnifies the warm tones seen throughout the sable brown finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Beautiful Sable Finish | Yes |
|---|---|
| Rich Brushed Gold Cast Bar Pull Hardware | Yes |
| 5 spacious drawers | Yes |
| Solid Oak framed case tops | Yes |
| Solid cedar drawer stock | Yes |
| Construction | Solid Red Oak & Oak Veneer |
| Product Dimensions | 42″W x 19″ x 52.25″H |
| Weight | 251 Lbs. |
| Cube | 34.27 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Sable |
| Collection | Marlow |
| Product Cube | 35.48 |
| Carton Weight | 240.9 |
| Product Weight | 211.42 |
| Color Code | SBL |
| Color Name | Sable |
| Carton Dimensions | 45.67″W x 22.64″D x 57.28″H |
| Weight | 251 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 52.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marlow Gentleman’s Chest
| Weight | 299 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 51.8 × 55.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Nightstand
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 26 × 28.125 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Queen Storage Bed
| Weight | 315 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 64.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Queen Bed
| Weight | 251 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 64.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Mirror
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 44 × 33.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow King Storage Bed
| Weight | 364 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 80.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow Dresser
| Weight | 298 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 67.375 × 41.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Sable |
| Style | Transitional |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Marlow King Bed
| Weight | 276 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90.4 × 80.5 × 60 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Shadow Black |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Marlow |
| Features | Storage |
Stratum Door Chest
Prado Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Modulum Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Antibes Tall Drawer Chest
Ellis Door Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.