Modulum Dresser
With its design inspired by midcentury modern styles, the Modulum dresser is finished in Sahara with a center case that floats between white Adobe side panels. A gallery rail around the top is also finished in Adobe. Six soft-close drawers are highlighted with metal hardware that has a distinctly retro design.
Product Details
| Cubes | 34.81 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 315 Adobe and WDF – 315 Sahara |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 70 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Modulum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 283.8 |
| Total Shipping Weight | 283.8 |
| Website Material | Wood |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Gallery rail around back and sides | Yes |
| Six soft-close drawers with metal pulls | Yes |
| Six-drawer dresser crafted with faux stone on end panels and gallery in Adobe finish, and engineered wood veneer on top surface and drawers in Sahara finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 20.50 in (52.07 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 44 |
| Width | 70 in (177.8 cm) |
| Dimensions | 20.5 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Adobe and Sahara |
| Style | Transitional |
| Collection | Modulum |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Modulum Panel Bed Queen
| Dimensions | 89.5 × 65.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Modulum Dining Table
Modulum Arm Chair
| Dimensions | 27.25 × 23.25 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sahara |
| Style | Transitional |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Modulum Buffet
| Dimensions | 21.13 × 75 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Adobe and Sahara |
| Style | Contemporary |
| Collection | Modulum |
| Features | Storage |
Modulum Desk
Modulum Console Table
Modulum Bench
| Dimensions | 20.38 × 20.38 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Modulum Nightstand
Modulum Dresser
Modulum Sleigh Bed King
| Dimensions | 98.5 × 82 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sahara |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Modulum Arm Chair
| Dimensions | 27.25 × 23.25 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Modulum |
| Features | Fabric |
Foundations Dresser
Foundations Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Tribeca Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Lowe Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.